Marsz na Orientację Szlakami Unitów Podlaskich

17 października uczestnicy łomaskiego "Marszu na Orientację Szlakami Unitów Podlaskich wyruszyli w kilkuosobowych zespołach, by zmierzyć się z różnorodnymi zagadkami i wyzwaniami na wyznaczonych punktach kontrolnych.


Do wspólnej zabawy na na Szlaku Unitów Podlaskich zaprosiła Gmina Łomazy we współpracy z Łomaskim Stowarzyszeniem Rozwoju. Zadanie finansowane jest ze środków Gminy Łomazy w ramach zadania publicznego pt. „Zorientowane Łomazy – Unickim szlakiem wyruszmy wraz”. – Będziemy maszerować szlakami Unitów Podlaskich, którzy byli u nas w Łomazach. Szlakiem, którym oni byli gonieni w czasie wygnania – wyjaśniła założenia marszu tuż przed jego rozpoczęciem Ewelina Wołosowicz z Łomaskiego Stowarzyszenia Rozwoju.

 

Uczestnicy podążając wyznaczonym szlakiem kolekcjonowali pieczątki uzyskane dzięki dobrym odpowiedziom na zadane w trzynastu punktach kontrolnych pytania, np. „Ile w Łomazach było wyznań religijnych?” lub „W którym roku Unitów uznano oficjalnie za Rosjan?”. Wyzwanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, podczas którego wręczono nagrody i puchary. 

 

Galeria - Radio Biper

materiał: Radio Biper