TŁOKA – radość dzieciom

piknik koszołyFestyn rodzinny w Koszołach. Udany, pomimo kapryśnej pogody!

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku na placu przy szkole w Koszołach 17.07.2016r. odbyła się impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne TŁOKA oraz GOK Łomazy pod hasłem TŁOKA – radość dzieciom pod patronatem Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego.

Choć kapryśna pogoda próbowała popsuć organizatorom szyki, V Festyn Rodzinny odbył się zgodnie z planem. Na przeszkodzie do zabawy w plenerze dla licznie przybyłych gości nie stanęły nawet opady deszczu i grzmoty. Piknik zaszczyciły swoją obecnością Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski wraz z żoną oraz dzieci, młodzież i dorośli z gminy Łomazy i okolic.

Obchody tego święta rozpoczęły się o godz. 12.00 w Kościele parafialnym w Huszczy wspomnieniem o Feliksie Czubli w dwudziestą rocznicę śmierci. Był on mieszkańcem Koszoł, poetą, ułanem, zasłużonym działaczem społeczno-kulturalnym oraz animatorem wielu lokalnych inicjatyw.

Impreza integracyjna na świeżym powietrzu rozpoczęła się o godz. 15.00 przy szkole w Koszołach. Głównym punktem jej programu było oficjalne otwarcie obiektu sportowego w ramach realizacji projektu „Centrum sportu i rekreacji w Koszołach” z programu „Lubelskie Lokalnie - Mikrodotacje FIO” finansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, którego autorkami są Danuta Nazarewicz i Elżbieta Wołosowicz. Przy pomocy pozyskanych środków finansowych wyposażono boisko sportowe w nowe siatki na bramki do gry w piłkę nożną, kosze do gry w koszykówkę, siatkę do gry w siatkówkę i zestaw piłek oraz doposażono utworzony w ubiegłym roku plac zabaw (również ze środków FIO) o karuzelę platformową z kierownicą i bujak sprężynowy.

piknik koszoly2

Dzięki świetnej lokalizacji placu zabaw i boiska sportowego na terenie po byłej szkole podstawowej powstało atrakcyjne „Centrum Sportu i Rekreacji w Koszołach” do wypoczynku dla lokalnej społeczności i turystów. Realizacja wspomnianego projektu nie byłaby możliwa bez mieszkańców Koszoł. To dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu i bezinteresownej pracy udało się osiągnąć wytyczony cel. Wspólnymi siłami mieszkańcy odnowili boisko sportowe i doposażyli plac zabaw. Uporządkowali teren po byłej szkole podstawowej, odświeżyli znajdujące się na placu zabaw i boisku stare sprzęty, odrestaurowali stare ławki, oraz zamontowali regulamin korzystania z boiska sportowego.

Podczas otwarcia obiektu sportowego nie mogło zabraknąć licznych atrakcji sportowych na świeżym powietrzu, odbyła się I Rodzinna Olimpiada Sportowa - gra w piłkę nożną, gra w piłkę siatkową oraz gra w kosza. Zwycięscy i uczestnicy rozgrywek zostali nagrodzeni przez organizatorów nagrodami ufundowanymi przez Wójta Gminy Łomazy. Prowadzenie konkursów sportowych wsparły panie z grona pedagogicznego ze Szkoły Podstawowej w Huszczy.

Największą popularnością wśród dzieci cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia, duże bańki mydlane, malowanie twarzy i rozrywki na placu zabaw.

Uczestnicy pikniku mogli podziwiać występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Huszczy, które wierszem i piosenką podkreśliły ważną rolę rodziny, zatańczyły Zumbę. Dzieci i młodzież z GOK w Łomazach wystąpiły z repertuarem wokalno - muzycznym.

Ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Moja ulubiona dyscyplina sportowa”. W konkursie uczestniczyło 47 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łomazach i Szkoły Podstawowej w Huszczy. Wszyscy przybyli uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały sfinansowane ze środków FIO.
Tradycyjnie na okoliczność festynu w Koszołach regionalista Sławomir Hordejuk wydał kolejny numer pisma „Kniaża”, w którym zamieścił artykuły dotyczące wsi Koszoły i jej mieszkańców.

Nie zabrakło atrakcji kulinarnych! W kawiarence prowadzonej przez stypendystki z programu „ Stypendia Pomostowe”, można było częstować się pajdą chleba ze smalcem i ogóreczkiem, kawą, herbatą i ciastem, napojami, cukierkami i owocami. Te pyszności i smakołyki zostały przygotowane przez Panie z Koszoł. Były też darmowe pieczone kiełbaski z rożna, które serwowali panowie z Koszoł. Inne atrakcje tj.: wata cukrowa, popcorn, lody można było zakupić przy stoiskach handlowych.

Festyn zakończył się potańcówką na trawie przed budynkiem Szkoły Podstawowej, przy muzyce zespołu „ Koncert”.

Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „Tłoka” Radość Dzieciom oraz cała społeczność Koszoł składa wszystkim sponsorom serdeczne podziękowania za okazane wsparcie w organizację środowiskowej imprezy integracyjnej Piknik Rodzinny „ Ułani , Ułani......”

  • Krzysztofowi Łojewskiemu Prezesowi BS w Łomazach,
  • Zbigniewowi Gołoś - „Mars” Delikatesy Centrum Łomazy,
  • Krzysztofowi Łojewskiemu - Zakład Przetwórstwa Mięsnego Włodawa,
  • Firmie Handlowej „ Panda” z Białej Podlaskiej,
  • Komunalnikowi Biała Podlaska,
  • ZDR w Wisznicach.sponsorzy koszoly