Echo Studzianki nr 28

studzianka lomazyMamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny numer naszego czasopisma. Tematów do poruszenia wciąż nie brakuje, ponieważ Studzianka to nie tylko tatarska przeszłość, mizar i piękna przyroda, ale również wspaniali ludzie. Jednymi z ciekawych osób, zamieszkujących naszą miejscowość są Mieczysław i Andrzej Józefaciukowie – pomysłodawcy, założyciele i właściciele Muzeum Wsi Podlaskiej. W tym roku ich kolekcja obchodzi 20-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowaliśmy artykuł, w którym staramy się przybliżyć to miejsce i zgromadzone w nim eksponaty.

W tym numerze, jak zawsze, nie mogło zabraknąć kilku słów o tematyce tatarskiej. Przedstawiamy zatem tekst o roli tego walecznego ludu w Wielkiej Armii Napoleona. W jej szeregach nie zabrakło Tatarów zamieszkujących tereny należące do Parafii Muzułmańskiej w Studziance. Zachęcamy do przeczytania artykułu „Postawa i rola szwadronu tatarskiego w pułku szwoleżerów gwardii Napoleona”.
Na łamach „ES” znalazła się również 5. część wspomnień profesora Mieczysława Chorążego, informacja o długo wyczekiwanym remoncie drogi oraz relacja Łukasza Wędy ze startu w IV-tym Maratonie Lubelskim. Zapraszamy też do udziału w spływie kajakowym rzeką Zielawą 24 lipca br., który w zeszłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Piszemy również o licznych sukcesach uczniów Szkoły Filialnej w Studziance. Jak zawsze nie zabrakło stałych rubryk: w skrócie, Studzianki w starej fotografii, kącika poetyckiego i dowcipów.

Echo Studzianki nr 28