Bieganie, pierogi i strzelanie z łuku, czyli relacja z VIII Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną

9 i 10 lipca, jak co roku w Studziance, odbyło się Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną. Była to już ósma edycja tej imprezy. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W pikniku wzięło udział około 600 osób.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Urząd Gminy w Łomazach oraz mieszkańców Studzianki pod przewodnictwem sołtysa Dariusza Kukawskiego przy wsparciu Starostwa powiatowego Białej podlaskiej oraz Darczyńców.


Impreza rozpoczęła się w sobotę popołudniu od warsztatów łucznictwa tradycyjnego, które cieszy się popularnością szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Odbył się również turniej strzelania z łuku. Najlepszym łucznikiem okazał się Krzysztof Kowalewski ze Studzianki. Na drugiej pozycji znalazł się Bartek Kur, a trzecie miejsce wystrzelał Sebastian Rozwadowski. Zawodnicy strzelali do tarczy o średnicy 60 cm. Przygodę z łukami kontynuować można było również w niedzielę, podczas warsztatów i turnieju rodzin. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę istniała również możliwość zwiedzenia Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance, które w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Chętnych nie brakowało.


Niedzielne obchody rozpoczęto zaś od uroczystego otwarcia wystawy Pani Magdaleny Kopeć – Remesz z Chicago poświęconej pamięci Heleny Bandzarewicz – ostatniej, prawdziwej Tatarki mieszkającej w Studziance. W tym roku wypada 10-ta rocznica jej śmierci. Symbolicznego otwarcia drzwi dokonała córka Heleny Bandzarewicz – Józefa Kowieska oraz jej wnuk Adam i wnuczka Mariola. Z tej okazji odbyła się również emisja filmu „Tatarska Baśń”, poświęconego jej osobie. Udostępniono także wystawę Sławomira Hordejuka o osadnictwie tatarskim na Południowym Podlasiu.


Jak co roku, tak i tym razem nie mogło zabraknąć zwiedzania cmentarza tatarskiego – najsłynniejszego i najcenniejszego miejscowego zabytku. Zebrani goście, w liczbie około 40 osób, udali się na miejsce pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenia Miejscowości Studzianka – Łukasza Wędy oraz miejscowej młodzieży. Przebrani w tradycyjne tatarskie stroje oprowadzili zwiedzających po obiekcie i odpowiedzieli na liczne pytania.


Kolejnym i z pewnością najbardziej wyczekiwanym punktem programu były zawody biegowe „V Tatarskie Bieganie”, które w tym roku zgromadziły rekordową liczbę uczestników. We wszystkich konkurencjach wzięło udział ponad 250 uczestników!

Zmagania sportowe tradycyjnie rozpoczęły się od biegów dla dzieci, które konkurowały ze sobą w IV kategoriach wiekowych. W „Biegu Skrzata” (rocznik 2010 i młodsi) najszybszy na dystansie 100 metrów był Filip Piwowski z Łomaz. Drugie miejsce zajął Maciej Szpura (Biała Podlaska) a trzecie Karol Arseniuk (Warszawa). Z kolei na tym samym dystansie wśród dziewcząt pierwsza była Karolina Kowalewko ze Studzianki, druga Wiktoria Wróbel z Międzyrzeca Podlaskiego, a trzecia Gabriela Borkusewicz z Białej Podlaskiej. W biegu „Małe Nadzieje” (roczniki 2010-2007) na 300 metrów wśród chłopców pierwszy był Szymon Arseniuk z Ortela Królewskiego, drugi Jakub Rogulski z Ortela Królewskiego, a trzeci Hubert Fiedorczuk z Łomaz. Wśród dziewcząt wygrała Nikola Olichwirowicz przed Dominiką Samsosiuk i Dominiką Chotkowską z Łomaz. W kategorii „Szkolniaki” na dystansie 500 metrów (roczniki 2007-2004) najszybsi byli zawodnicy UKS Filipides Teresin, kolejno: Norbert Bujalski (czas 1 minuta 41 sekund), Kamil Orlikowski (1 minuta 42 sekundy), i Mikołaj Wierzbicki (1 minuta 44 sekundy). Wśród dziewcząt wygrała Daria Dziedzic (UKS Filipides Teresin z czasem 1 minuta 50 sekund), Wiktoria Olichiwrowicz (1 minuta 56 sekund), i Weronika Juszczuk (2 minuty 8 sekund). W biegu gimnazjalistów na 1 km, czyli w kategorii „Młodzicy” (rocznik 2004 i starsi) pierwszy był Kamil Żakowski (UKS Filipides Teresin, czas 3 minuty 7 sekund), drugi Michał Suski z Lublina (3 minuty 14 sekund), trzeci Kacper Norwa (2N Patków, 3 minuty 17 sekund). Z dziewcząt najszybsza okazała się Julia Szpura (3 minuty 30 sekund) z Białej Podlaskiej przed Magdaleną Mandziuk (3 minuty 41 sekund), a trzecia Kinga Zbiciak (4 minuty 22 sekundy). Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli biegi otrzymali pamiątkowe medale. Starterem wśród biegów dla dzieci był Wojciech Szpura. Po zawodach dla najmłodszych odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zawodników i zawodniczek z trzech pierwszych miejsc. Najmłodszym uczestnikiem tych zmagań był 18-miesięczny Dawid ze Sztokholmu.


Kolejną konkurencją sportową był marsz Nordic Walking na 5,28 km. Wyścig poprzedzony był szkoleniem, poprowadzonym przez mistrzynię Polski w NW Katarzynę Jendruchniewicz. Do startu w tej konkurencji stanęło ponad 50 wielbicieli biegów z kijkami. Najszybszy okazał się Maciej Karasiński z Siedlec, który do mety dotarł w czasie 32 minuty 38 sekund. Drugi był Paweł Jagieła z Białej Podlaskiej z czasem 34 minuty 29 sekund. Na ostatnim miejscu podium uplasował się Krzysztof Piech z Białej Podlaskiej, któremu marsz zajął 34 minuty 44 sekundy. Czwarte miejsce zajął Marek Dencikowski (Konstantynów). Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Jendruchniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego (6 miejsce, czas 37 minut 23 sekundy), druga Magdalena Mandziuk z Białej Podlaskiej (7 miejsce, 38 minut 28 sekund), zaś trzecia Julia Szpura z Białej Podlaskiej (9 miejsce, 38 minut 36 sekund). Na czwartej lokacie znalazła się Alicja Karasińska z Siedlec. Najszybszy z mieszkańców gminy Łomazy był Wiesław Węda ze Studzianki, zajmujący 22 miejsce z czasem 41 minut 36 sekund, który przemaszerował dystans w stroju tatarskim. Zawody ukończyło 55 zawodników.


Po zmaganiach kijkarzy przyszedł czas na najbardziej wyczekiwaną i cieszącą się największym zainteresowaniem konkurencję – bieg główny „V Tatarska Piątka” na dystansie 5,28 km. Wystartowało w nim 98 zawodników, co jest nowym rekordem frekwencji studziańskiego biegu. Najwyższe miejsce na podium zdobył faworyt i zwycięzca poprzednich edycji zawodów – Yassine Mhimida z Maroka. Do mety dotarł w czasie 16 minut i 55 sekund, poprawiając swój zeszłoroczny wynik o 10 sekund. Drugie miejsce przypadło zaś Michałowi Pirógowi z Wohynia z czasem 17 minut i 17 sekund. Trzecie miejsce zajął natomiast Marek Jaroszuk z Łomaz, który 5,28 km pokonał w czasie 17 minut i 45 sekund. Czwarty był Robert Świeciak, a piąty Leszek Stubiński (Akademia Sportu Pożarniczego Piszczac). Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Pajdosz z Białej Podlaskiej (38 miejsce w klasyfikacji ogólnej, czas 24 minuty i 57 sekund), druga Karolina Drapała z Siedlec (47 miejsce, czas 25 minut i 20 sekund), a trzecia Małgorzata Szadura z Wieliszewa (54 miejsce i czas 25 minut i 57 sekund). Czwartą lokatę zajęła Edyta Szulc-Borkusewicz, a piąte Wioleta Niedźwiedź ze Studzianki. Wśród mieszkańców Powiatu wygrał Marek Jaroszuk z Łomaz. Drugi z powiatu bialskiego był Leszek Stubiński (19 minut 5 sekund), trzeci Paweł Pakuła (19 minut 37 sekund), a czwarty Daniel Kuczewski (19 minut 48 sekund). Otrzymali oni puchary ufundowane przez Zarząd Powiatu Bialskiego.


Najszybszym mieszkańcem gminy Łomazy został Marek Jaroszuk, drugi był Łukasz Węda (21 minut 16 sekund) a trzeci Kamil Łukaszuk (21 minut 32 sekundy). Wśród kobiet najszybszą mieszkanką gminy Łomazy została Wioleta Niedźwiedź (26 minut 31 sekund) przed Joanną Wędą (29 minut 40 sekund) i Agnieszką Wilbik (30 minut 51 sekund). Najszybszymi mieszkańcami Studzianki zostali Wioleta Niedźwiedź i Łukasz Węda. Wszyscy startujący w biegach zawodnicy na mecie zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami.


Po zmaganiach biegowych odbył się VIII Tatarski Turniej Rodzinny. Cztery drużyny rywalizowały ze sobą w tatarskich konkurencjach. Pierwszą, czyli bieg ze strzałami, wygrała rodzina Sołtysiaków. W drugiej konkurencji, czyli rzucie podkową, najlepsza okazała się drużyna Humorzastych. Rzemienie najlepiej wiązała zaś ekipa Znajomych, a w strzelaniu z łuku bezkonkurencyjni okazali się Humorzaści, w składzie Wojtek, Julia, Joanna, Maciek, którzy wygrali cały turniej. Drugie miejsce zajęła rodzina Sołtysiaków (Paweł, Sylwia, Dawid i Sebastian), trzecie Znajomi (Beata, Małgosia, Łukasz i Jakub), a czwarte (Emilia, Justyna, Oskar, Daria). Drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.


Impreza zakończyła się uroczystym wręczeniem pucharów oraz nagród z rąk Wójta Jerzego Czyżewskiego. W tym roku uhonorowani zostali nie tylko zwycięzcy. Organizatorzy w szczególny sposób podziękowali zawodnikom, którzy wzięli udział we wszystkich pięciu edycjach „V Tatarskiej Piątki”: Grzegorzowi Sicińskiemu, Pawłowi Młodzikowskiemu, Weronice Młodzikowskiej, Tomaszowi Kowalewskiemu, Krzysztofowi Lewczukowi, Krzysztofowi Jurkitewiczowi, Damianowi Michalukowi, Krzysztofowi Piechowi i Wioletcie Niedźwiedź. Odbyło się również losowanie, w którym do wygrania było m.in. podwójne zaproszenia na spływ kajakowy rzeką Zielawą, organizowany przez studziańskie stowarzyszenie. W czasie trwania całej imprezy miejscowe gospodynie przygotowały potrawy kuchni tatarskiej, m.in. pieremiacze, czebureki i tatarskie pierogi.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia Urzędu Gminy, Darczyńców, Mieszkańców Studzianki, Mediów oraz Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Studziance i Wolontariuszy. Dziękujemy za wsparcie rzeczowe i finansowe: Agnieszce i Markowi Wilbikom ze Studzianki, firmie PH Conkret z Białej Podlaskiej, Michałowi Michalukowi, Leszkowi Stubińskiemu, Eugeniuszowi Marczukowi. Imprezę wsparło Pogotowie Dachowe Łukasza Jaśkiewicza oraz Emjot studio fotografia i obsługa wesel. Dziękujemy mediom, które zapowiadały i relacjonowały wydarzenie.

Zadanie zostało dofinansowane przez Urząd Gminy w Łomazach w ramach realizacji zadania zleconego „V Tatarskie Bieganie”. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, instytucjom i firmom, które pomogły w organizacji imprezy i zapraszamy za rok!

Wyniki biegu głównego: http://www.time2go.pl/userfiles/V_Tatarska_Pitka-wyniki_oficjalne.pdf
Wyniki NW: http://www.time2go.pl/userfiles/Nordic_Walking_-_V_Tatarska_Pitka_wyniki.pdf

Kategoria mężczyzn do lat 19:

Michał Błędowski (Sielczyk)
Mateusz Jachna (Bartoszyce)
Kategoria kobiet 20-30 lat
Weronika Młodzikowska (V-Max Adamów)
Magda Sadowska (Chotyłów)
Paulina Geresz

Kategoria mężczyzn 20-30 lat

Daniel Kuczewski (AZS PSW Biała Podlaska)
Karol Ostapczuk
Damian Dorosz

Kategoria kobiet 31-44 lat

Natalia Wołosowicz
Sylwia Arseniuk
Anna Chustecka

Kategoria mężczyzn 31-44 lat

Paweł Pakuła
Marek Mazurek
Rafał Pajdosz

Kategoria mężczyzn 45-59 lat

Krzysztof Majewski
Mirosław Włodarczyk
Sławomir Panasiuk
Kategoria kobiet 60 +
Maria Krawczyk
Kategoria Mężczyzn 60+
Wiesław Kochalski
Bogdan Korniluk
Roman Prażmo

Najmłodszy Uczestnik biegu „V Tatarska Piątka” – Mateusz Jachna
Najstarszy Uczestnik biegu „V Tatarska Piątka” – Eugeniusz Marczuk
Najmłodszy Uczestnik NW „V Tatarska Piątka” – Wiktoria Wróbel
Najstarszy Uczestnik NW „V Tatarska Piątka” – Dariusz Lipiec
Uczestniczka z najdalszego zamieszkania od Studzianki – Maria Krawczyk (Zabrze)
Zawodnik Fair Play – Alicja Szelest

Galeria

Autor: Małgorzata Maksymiuk