Jubileusz 10-lecia zespołu „Śpiewam bo lubię”

sbl 10 lomazy12.06.2016 zespołu „Śpiewam bo lubię” działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Dla uczczenia dorobku zespołu odbył się koncert jubileuszowy, w którym uczestniczył jego pierwszy opiekun artystyczny Grzegorz Kulicki. Nad oprawą muzyczną całości koncertu czuwał obecny kierownik muzyczny zespołu Arkadiusz Saczuk, któremu towarzyszyli muzycy z Białej Podlaskiej: Andrzej Karaś i Mariusz Polak. Za akustykę odpowiadał Artur Telaczyński, a dekorację wykonała Pani Bożena Kaczmarek wraz z Panią Barbarą Żukowską.

 

Zespół powstał w 2006 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach z inicjatywy ówczesnego Wójta Gminy Łomazy Waldemara Droździuka. Pierwszym kierownikiem i organizatorem, a także autorem nazwy “Śpiewam bo lubię” był Grzegorz Kulicki. Pod jego opieką zespół wykonywał utwory ludowe i biesiadne, a także pieśni patriotyczne i religijne opracowane przeważnie wielogłosowo. Z tego okresu pochodzą wykonania utworów m.in. „Jarzębina czerwona”, „Cyt, cyt”, „Mazury”, „W zielonym gaju”, „Hej od Krakowa jadę”, „Pragną oczki pragną”, „Serce w plecaku”, „Stary Cygan”, „Cyganeczka Janeczka” , jak również mocno kontrowersyjny tytuł „Zginęła kiszka”…

 

W początkowym okresie pieśni ludowe wykonywane były bez stroju charakterystycznego dla regionu z którego pochodzi zespół. Panie na scenie prezentowały się w białych bluzkach i jasnych spódnicach, panowie w garniturach. Stawiało to komisje oceniające zespół w trudnej sytuacji. Podczas jednego z Konkursów Zespołów Ludowych, wykonanie piosenki “Pije Kuba do Jakuba”, na tyle spodobało się publiczności, że jury poczuło się w obowiązku wymyślić i przyznać specjalne wyróżnienie, mimo że zespół nie mieścił się w kategorii „ludowej”.


W 2010 roku instruktorem muzycznym zespołu został Arkadiusz Saczuk, a Śpiewam bo lubię sukcesywnie poszerzał swój repertuar i doskonalił brzmienie.


W 2011 r. staraniem Dyrektora GOK Ryszarda Bieleckiego, zostały pozyskane fundusze na zakup strojów podlaskich oraz akordeonu. W konsekwencji wizerunek zespołu wiele zyskał, a repertuar i aranżacje utworów ludowych współgrały z ubiorem. Pojawiły się również pieśni z innych regionów kraju: „Dzieweczka ze Śląska”, „We Wrocławiu na ryneczku”, „W Krakowie prześliczny dom”, wiązanka rzeszowska i inne.


Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują pieśni religijne, a w szczególności kolędy i pastorałki. W okresie świąt Bożego Narodzenia wokaliści często koncertują, a w trakcie ich występów wybrzmiewają tradycyjne kolędy „Gdy się Chrystus rodzi”, „Triumfy”, „Dzisiaj w Betlejem” jak i mniej znane „Pasterze bieżeli” ,„Północ już była” czy ukraińskie „Dobryj weczir tobi” , „Nowa Radist stała”.

 

„Śpiewam bo lubię” otrzymało wiele nagród oraz wyróżnień reprezentując gminę na licznych przeglądach w powiecie bialskim m.in III miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Biesiadnej w Janowie Podlaskim 2007 rok, III miejsce na IX Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej 2009 rok, wyróżnienie w Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej 2011 rok, II miejsce w Konkursie Piosenki Biesiadnej w Roskoszy 2014 rok.


„Śpiewam bo lubię” uświetnia swoimi występami uroczystości i imprezy okolicznościowe przeważnie na terenie gminy Łomazy i powiatu bialskiego. Repertuar obejmuje ponad 100 utworów o różnym charakterze, od typowej biesiady po pieśni religijne i utwory patriotyczne. Chętnie i bez marudzenia przyjmuje zaproszenia na występy.

Skład zespołu:
Elżbieta Bielecka, Zofia Charycka, Irena Derlukiewicz, Ewa Karpowicz, Zofia Maksymiuk, Henryk Mościbrocki, Wiesław Mikiciuk, Piotr Raczyński, Maria Sadowska, Anna Szudejko, Marian Szostakiewicz, Andrzej Wysocki; kierownik artystyczny: Arkadiusz Saczuk.


Koncert jubileuszowy zespołu odbył się w ramach II Festiwalu Kultury Lokalnej, którego organizatorami byli:
Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach
Gminna Biblioteka Publiczna w Łomazach
Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju

Facebook