Tradycje wigilijne w Studziance

Spotkanie w StudzianceW świetlicy w Studziance z inicjatywy Moniki Dziobek odbyło się spotkanie mające na celu przypomnienie i popularyzację tradycji wigilii Świąt Bożego Narodzenia.

 

Udział w nim wzięli mieszkańcy gminy Łomazy. Samorząd reprezentowali Pani Sekretarz Marianna Łojewska i Radny Grzegorz Wysocki. Miejscowe gospodynie przypomniały dawne potrawy wigilijne prowadząc warsztaty ich przygotowywania.
W kuchni dowodziły Panie Mirosława Brodacka i Teresa Dziobek, które były wspierane przez inne osoby. Robiły kisiel z owsa, kutię, kluski z makiem, fasolę cebulą, kapustę wigilijną z grzybami, zupę grzybową, groch z kapustą, rybę z warzywami, rybę w białym sosie, tradycyjny śledź, grzyby smażone,racuchy, makowiec i piernik oraz kompot wigilijny.
 
Dzieci pod kierunkiem instruktorek z Dokudowa Anny i Marioli wykonywały ozdoby, które następnie wieszały na choince. Z wycinanek powstał łańcuch samorządowy. Piękne prace z papieru, bibuły oraz słomy znalazły swoje miejsce na świątecznym drzewku.
 
W między czasie uczestnicy rywalizowali w grze warcaby. Turniej wygrał nieoczekiwanie Franciszek Jaśkiewicz. Miejsce drugie zajęła Danuta Kowaleńko, a trzecie Wojciech Jaśkiewicz. Laureaci zostali uhonorowani pucharami i dyplomami. Najmłodsi otrzymali owoce oraz słodkie upominki.
 
W dalszej części nastąpiło śpiewanie kolęd z Zespołem STUDZIANCZANIE, przełamanie opłatkiem i degustacja przygotowanych posiłków podczas wspólnej Wigilii. Kolędami i wspomnieniami dotyczącymi tradycji świątecznych z dawnych lat podzieliła się Pani Władysława Sawicka. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego przedsięwzięcia. 
 

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomazach.

Galeria - studzianka.eu