Wspólne kolędowanie w Koszołach

koleda koszoly lomazy6 stycznia 2016 roku w Koszołach odbyło się spotkanie z kolędą, które przygotowali mieszkańcy Koszoł. Wszystkich zebranych oraz gości przywitał Wójt Gminy Jerzy Czyżewski wyrażając satysfakcję i zadowolenie z podjęcia inicjatywy wspólnego kolędowania. Na początku odbyły się występy artystyczne. Pierwsze zaprezentowały się miejscowe dzieci śpiewając kolędy. Ich debiut przed zgromadzoną publicznością wypadł bardzo okazale.

Następnie pracownicy i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu zaprezentowali przedstawienie „Wigilia Podlaska”. Opowieść została oparta na własnej twórczości i nawiązywała do dawnych tradycji związanych z ostatnim dniem oczekiwania na Boże Narodzenie. Grupa teatralna przypomniała o zapomnianych wierzeniach które praktykowano przed laty na podlaskiej wsi.

Następnie kolędy zaśpiewała „Luteńka” z Koszoł. Z kolei „Podlasianki” z Rokitna przestawiały szopkę noworoczną. W dalszej części kolędy i pastorałki wykonali „Studzianczanie” ze Studzianki, „Zielona kalina” z Dubowa”, „Biesiadnicy” z Żeszczynki oraz „Tęcza” z Dąbrowicy.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim ludziom dobrej woli którzy wsparli to przedsięwzięcie. Słowa podziękowania kierują do Prezesa Banku Spółdzielczego w Łomazach Pana Krzysztofa Łojewskiego, Wójta Gminy Łomazy Jerzego Czyżewskiego. Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach, Państwa Grażyny i Krzysztofa Łojewskich (Zakłady Mięsne Włodawa), Delikatesów Centrum Zbigniewa Gołosia Mariusza Jońskiego piekarnia w Tucznej oraz Iwony i Rafała Tokarskich z Koszoł.

Autor: Łukasz Węda

Galeria