Tatarsko i regionalnie w Studziance

tatarska piatka startMiejscowość Studzianka to dawna osada tatarska i była parafia muzułmańska. Do 1915 roku funkcjonował tutaj meczet. Tatarzy pozostawili tu po sobie wiele śladów m. in: unikatowy cmentarz muzułmański (mizar), dokumenty i nazwy miejscowe.

Do dnia dzisiejszego mieszkają tu potomkowie tego walecznego ludu. Pamięć o naszych przodkach nie zanika, czego dowodem są liczne inicjatywy mieszkańców miejscowości, chociażby coroczna akcja opieki i pielęgnacji mizaru.


Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka i władze Powiatu Bialskiego gminy Łomazy po raz dwunasty zorganizowały Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną, które odbyło się w dniach 3-5 lipca 2020 roku w świetlicy w Studziance i na terenach wokół niej. Mieszkańcy regionu po raz kolejny mieli okazję spotkać się z potomkami Tatarów. Do Studzianki przyjechała kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli społeczności tatarskiej z Białegostoku i okolic aby wspólnie z nami uczestniczyć w wydarzeniu. Tradycyjnie odbyły się warsztaty łucznictwa tradycyjnego, kuchni tatarskiej i zmagania sportowe rodzin XII Tatarski Turniej Rodzinny. Drużyny rywalizowały w rzucie strzałą i podkową, strzelaniu z łuku oraz slalomie Tatara. Jedną z atrakcji był nocny spływ kajakowy rzeką Zielawą. Jak co roku do Studzianki przyjechali zawodnicy na bieg śladami ziem należących niegdyś do społeczności tatarskiej, czyli tzw. Tatarska Piątka, która z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. Wśród pozostałych konkurencji rywalizowały dzieci oraz zawodnicy w marszu Nordic Walking. Setki osób zwiedzało zabytkowy cmentarz tatarski. W tym roku otwarta została wystawa poświęcona tatarskiemu rodowi Okmińskich z wykorzystaniem wspomnień i pamiątek rodowych Pani Iwony Okmińskiej-Kolasy. Przeprowadzone zostały warsztaty genealogiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych "Jak szukać swoich przodków" oraz odczytywanie nagrobków na tatarskiej nekropolii. Zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa na orientację „Poszukiwanie tatarskiego skarbu II”, którą wygrała drużyna Miśki ze Studzianki. Atrakcje utrzymanych w duchu historii, tradycji i zabawy przyciągnęły sporo chętnych. Muzeum Wsi Podlaskiej otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających a zainteresowanych nie brakowało. W trakcie spotkania możne było postrzelać z łuku i pojeździć konno.


Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej i Urzędu Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego. Działania wsparli OSP Studzianka, przedsiębiorcy ŁUKas Organizator Wysarzeń, Agnieszka oraz Marek Wilbik ze Studzianki. Nagrody przekazał także Robert Pasko. Wielkie podziękowania należą się dla mieszkańców Studzianki za organizację i poświęcony czas.

Galeria - Radio Biper