Informacja Wójta Gminy Łomazy dotycząca ewidencji zbiorników bezodpływowych

lomazyDo dnia 31 marca 2020 r. właściciele nieruchomości posiadający zbiornik bezodpływowy (szambo) muszą wypełnić druk zgłoszenia i dostarczyć go do Urzędu Gminy Łomazy.


Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dalej ustawa UCPG (t Dz. U. z 2018 r. poz. 1454), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamb).

W związku z powyższym zwracamy się do właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Łomazy o wypełnienie druku zgłoszenia posiadanego zbiornika bezodpływowego (szamba) i dostarczenie do Urzędu Gminy Łomazy w terminie do 31 marca 2020 r.


Druki zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Gminy Łomazy ul. Plac Jagielloński, 21-532 Łomazy, na stronie internetowej Urzędu https://www.lomazy.pl lub u sołtysa.


Wypełnione druki prosimy składać w Urzędzie Gminy Łomazy lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


W przypadku nie złożenia oświadczenia Wójt Gminy Łomazy będzie zobowiązany do przeprowadzenia weryfikacji posesji w celu ustalenia posiadanego zbiornika na nieczystości płynne.


Jednocześnie informujemy, że pracownicy Urzędu Gminy Łomazy będą systematycznie weryfikować umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych, ponieważ zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy UCPG właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.


Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielanie informacji niezbędnych do dokonania aktualizacji ewidencji zbiorników bezodpływowych.


Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r., poz. 1454), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szamba) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zgłoszenie