Przegląd w Studziance

studzianka 100lecieZ okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Studziance uczczono pamięć mieszkańców którzy walczyli o wolność Polsk na meczecisku, aby oddać hołd tym, którzy walczyli przez 123 lata za naszą ojczyznę.
24 listopada 2018 mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się w sobotni wieczór przy pomniku niepodległościowym w Studziance. Przygotowane zostały pochodnie i w blasku ognia zebrani zaśpiewali rotę.

W czasie I wojny światowej na terenie Studzianki istniał posterunek niemiecki. We wsi działał także oddział Polskiej Organizacji Wojskowej, w którego skład wchodzili: Stefan Szenejko, Aleksander Sienkiewicz, Władysław Dzirko, Walenty Jarocki, Władysław Deneko, Stanisław Niczyporuk, Piotr Derlukiewicz, Gabriel Głowacki oraz nieznani z imienia: Kamecki, Jaremkiewicz i Szenejko. Studziański oddział POW podlegał bezpośrednio Komendzie w Białej Podlaskiej. Organizatorem komórki był nauczyciel miejscowej szkoły Aleksander Komarzeniec, zaś komendantem Bogdan Ulatowski z Białej Podlaskiej. Później organizacja ta podlegała komendzie rejonowej w Łomazach.


Jak pisał regionalista Wacław Szudejko: „(…) wieczorem 11 listopada 1918 roku rozbrojono bez wystrzału posterunek niemiecki w pobliskiej Studziance. Peowiacy ze Studzianki po rozbrojeniu posterunku niemieckiego w swej wsi przybyli szybko, już z bronią do Łomaz”. Ponadto mieszkańcy Studzianki, w tym Tatarzy, walczyli u boku Kościuszki i Napoleona, w powstaniach 1830 i 1863 oraz w I wojnie światowej. Cześć ich pamięci!

studzianka 100


Dalsza część uroczystości w miejscowej świetlicy odbyła się z udziałem 5 zespołów z powiatu bialskiego: Studzianczanie” ze Studzianki, „Pohulanka” z Kopytnika, „Macierz” z Ortela Królewskiego, „Biesiadnicy” z Żeszczynki, „Luteńka” z Koszoł, „Tęcza” z Dąbrowicy Dużej. Grupy zaprezentowały utwory patriotyczne.Organizatorem wydarzenia był zespół "Studzianczanie" przy pomocy Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz mieszkańców przy wsparciu Urzędu Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego „Z historią w tle”.