Tatarski Turniej Łuczniczy

turniej luczniczyW ostatni dzień września 2018roku w Studziance przy świetlicy odbył się jubileuszowy dziesiąty Tatarski Turniej Łuczniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. W zawodach wzięło udział ponad 40 osób m.in. z gminy Łomazy, a także Białej Podlaskiej a nawet Warszawy.

Na początek po rozgrzewce rozpoczęło się współzawodnictwo w kategorii do 12 lat. Zawodnicy strzelali w sposób tradycyjny - stojąc. W tej grupie wygrał Tomasz Bańkowski z Łomaz zdobywając 28 punktów przed Janem Sadowskim z Burwina (25 punktów). Trzecie miejsce zajęła Anna Wysocka ze Studzianki (18 punktów) a czwarta lokata przypadła dla Stanisława Pikuły z Warszawy.
W grupie 13-16 lat tradycyjnie i z kolana najlepiej zaprezentował się Bartłomiej Kur z Łomaz (31 pkt) przed mieszkańcami Studzianki Klaudią Mackiewicz (28 pkt) i Adrianem Niedźwiedziem (21pkt).


Wśród kobiet zwyciężyła jednym punktem Karolina Danieluk z Białej Podlaskiej przed Izabelą Rozmysł z Wólki Plebańskiej i Klaudią Mackiewicz ze Studzianki. Czwarte miejsce zajęła Danuta Kowaleńko ze Studzianki.


Największa liczba zawodników jak co roku rywalizowała w kategorii open. W pierwszym etapie w strzelaniu sposobem tradycyjnym drogą eliminacji najlepsza dziesiątka przeszła do dalszego etapu turnieju. Dalej uczestnicy oddawali strzały z kolana, tyłem a na zakończenie w wersji 3 D do figur. Walka w każdej rundzie była niezwykle pasjonująca a prowadzenie przechodziło z rąk. O wyłonieniu zwycięzcy zadecydowała dopiero dogrywka w której to Paweł Kowalczyk (Wilczyn w gminie Biała Podlaska) wygrał z Karoliną Danieluk (Biała Podlaska). Trzecie miejsce zajął Bartłowmiej Kur z Łomaz a czwarte Wiesław Węda ze Studzianki.

 turniej luczniczy2


Na zakończenie turnieju do Studzianki przyjechała grupa węgierskiej młodzieży która także strzelała z łuku. Ponadto goście zwiedzali tatarski cmentarz i poznawali pielęgnowane tradycje tatarskie oraz przeszłość Studzianki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale
a laureaci puchary, statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez studziańskie stowarzyszenie i Urząd Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego „Podtrzymywanie tradycji”.

Warto podkreślić, że łucznictwo sprawia niesamowitą radość i satysfakcję, bo to od łucznika zależy jak poleci strzała. Jest to także swego rodzaju walka z samym sobą. Trzeba uświadomić sobie, jak wiele walorów niesie ze sobą strzelanie z łuku. Ma ono pozytywny wpływ na kształtowanie się zdyscyplinowania, samodzielności, opanowania i wpływa na poprawę koncentracji. Strzelając z łuku wyrabiamy w sobie takie cechy jak cierpliwość, szybkie podejmowanie decyzji, panowanie nad emocjami. Szlifujemy też umiejętność odrzucenia wszelkich rozpraszających nas myśli, kiedy całą uwagę trzeba skupić na celu.


Należy wspomnieć też o walorach zdrowotnych płynących z uprawiania łucznictwa. Wywiera ono pozytywny wpływ na kondycję i samopoczucie. Ważną zaletą łucznictwa jest pozytywny wpływ na wady postawy np. bocznych skrzywień kręgosłupa. W takich wypadkach zajęcia z łucznictwa są traktowane jako forma rehabilitacji. Łucznictwo jest dyscypliną, która wpływa na poprawę siły mięśni kończyn górnych, ułatwia kontrolę niestabilnego tułowia
i utrzymywanie równowagi.

Galeria