PIKNIK RODZINNY „Postaw na Rodzinę”

piknik rodzinny atrakcje lomazyW niedzielę 5 sierpnia 2018 roku w parku przy Placu Jagiellońskim w Łomazach odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany w ramach kampanii „Postaw na Rodzinę”
Piknik Rodzinny „Postaw na Rodzinę” po raz dziewiąty w Łomazach zgromadził licznych mieszkańców i gości. Na Pikniku bawiły się dzieci, młodzież, dorośli.

Ideą festynu było promowanie zdrowego stylu życia, zorganizowanie alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu poprzez wspólną zabawę, poprawienie relacji z bliskimi, promowanie pozytywnego obrazu rodziny, zacieśnianie więzi międzypokoleniowej.


Realizując Kampanię „Postaw na Rodzinę” organizatorzy festynu chcieli zwrócić uwagę na fakt, iż to rodzina jest najmniejszą komórką lokalnej społeczności, ma wpływ na proces wychowania i kształtowania młodego pokolenia, a głównym jej zadaniem jest zapewnienie swoim członkom poczucia bezpieczeństwa, stabilności i oparcia.


Otwarcia festynu dokonał Wójt Jerzy Czyżewski wraz ze Starostą Bialskim Mariuszem Filipiukiem oraz przewodniczącą GKRPA Moniką Głowacką. Następnie odbyły się zabawy z nagrodami dla dzieci z DJ Fantomaszem.


Kolejno miały miejsce konkursy w tematyce zagrożeń od alkoholu, nikotyny, narkotyków i dopalaczy poprowadzone przez Małopolskie Centrum Profilaktyki w których wzięły udział dzieci i młodzież w dwóch kategoriach wiekowych.


Dodatkowo w namiocie edukacyjnym można było przy użyciu alkogogli zobaczyć świat wzrokiem osoby pod wpływem alkoholu i zbadać swoją sprawność fizyczną. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał bransoletkę informującą o zagrożeniach i balony. Trenerzy przedstawili próbki podstawowych narkotyków. Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju osłodziło chwilę lodami dla wszystkich dzieci. Kolejnym punktem programu było przedstawienie świadectwa uzależnień przez osoby z grupy wsparcia Al-Anon i AA.


W świat magii i iluzji wszystkich zebranych wprowadził Mateusz Zalewski. Zarówno dzieci jak tez i dorośli brali czynny udział w niesamowitym pokazie. Duża dawkę humoru zapewnił mieszkańcom gminy Łomazy kabaret Frijo.


Podczas trwania festynu wszyscy najmłodsi uczestnicy bawili się na urządzeniach dmuchanych, samochodach na akumulator, dużej trampolinie. Mogli także zwiedzić samochód strażacki udostępniony przez OSP Łomazy. Stajnia „Bogdanówka” bawiła chętnych przejażdżkami konnymi w siodle.

Największym zainteresowaniem cieszyły 2 stanowiska wirtualnej rzeczywistości: GOGLE HTC VIVE i GOGLE HTC OculusRift, gdzie wirtualnie a zarazem bardzo realistycznie można było odbyć skok na bungee, wędrówkę po dnie morza, lot statkiem kosmicznym, przejechać się kolejką górska lub spotkać się z dinozaurami.

Elementy zabawy łączyły się z edukacją profilaktyczną, a widzowie mogli cieszyć się różnymi formami zaprezentowanej twórczości.


Organizatorzy zachęcali do zapisów na kurs obsługi komputera w ramach projektu „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gmin Polski Południowo-Wschodniej”, realizowany w ramach Działania 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się programy zdrowotne. Po raz czwarty odbyła się akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości". Akcję zbiórki krwi wspierał w tym roku starosta bialski Mariusz Filipiuk. W pojazdach przy Urzędzie Gminy uczestnicy mogli dokonać rejestracji. W akcji udział wzięło 25 osób.

W punkcie medycznym można było dokonać zapisów na mammografię (badanie piersi) dla kobiet w wieku 50-69 lat z powiatów bialskiego, a także badanie słuchu i konsultację protetyczną z firmą „Słuch- Med.”

Dla wszystkich uczestników festynu organizatorzy przygotowali gorące kiełbaski i słodycze.
Impreza zakończyła się loterią fantową z nagrodami oraz dyskoteką pod gwiazdami z DJ Fantomaszem.

Galeria