Historycznie i na sportowo, czyli X Dni Kultury Tatarskiej w Studziance

tatarskie biegannie14 i 15 lipca, jak co roku w Studziance, odbyło się Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną. Była to dziesiąta, jubileuszowa edycja tej imprezy. Pomimo niesprzyjającej pogody wydarzenie zgromadziło prawdziwe tłumy.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Urząd Gminy w Łomazach, OSP Studzianka oraz mieszkańców wsi pod przewodnictwem sołtysa Dariusza Kukawskiego.

Impreza rozpoczęła się w sobotę. Przez cały dzień można za to było zwiedzać Muzeum Wsi Podlaskiej państwa Józefaciuków, a popołudniu wziąć udział w warsztatach i grach łuczniczych. Jak zawsze zajęcia te cieszyły się szczególną popularnością wśród dzieci i młodzieży.


Niedzielne obchody rozpoczęły się od otwarcia biura zawodów przed biegami w ramach VIII Tatarskiej Piątki. Następnie wspólnie udaliśmy się na cmentarz tatarski. Po nekropolii zwiedzających oprowadził prezes SRMS Łukasz Węda oraz wolontariusze ubrani w tradycyjne stroje tatarskich łuczników. Dla zwiedzających udostępniono tatarską wystawę. Ponadto wyeksponowano 10 lat działalności Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka.

Kolejnym punktem programu były zawody biegowe „VII Tatarskie Bieganie”. To właśnie zawody sportowe jak zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem.

Zmagania rozpoczęły się konkurencji dla najmłodszych. Dzieci konkurowały ze sobą w IV kategoriach wiekowych. Na dystansie 300 metrów w kategorii dziewcząt „Małe Najdzieje” wygrała Hanna Łabędzka (Jelenia Góra), Karolina Borkusewicz (Bohukały) a trzecie Karolina Kowaleńko (Studzianka). Wśród chłopców wygrał Michał Szysz przed Maciejem Szpurą (Biała Podlaska) i Sebastianem Sołtysiakiem (Biała Podlaska). Na dystansie 500 metrów w kat. dziewcząt w „Biegu Szkolniaka” wygrał Lena Rzymowska (Zalesie), Natalia Wegiera Koroszczyn przed Karoliną Jarmoszewicz z Połosek. W grupie chłopców Jan Jaroszewicz z Połosek przed Szymonem Arseniukiem z Ortela Królewskiego i Mikołajem Wysockim ze Studzianki. Na dystansie 1000m wygrała Inna Zakariashrili z Białej Podlaskiej. Drugie miejsce zajęła Karolina Chotkowska z Łomaz a na najniższym stopniu podium uplasowała się Weronika Juszczuk z Ortela Królewskiego. Wśród chłopców dystans 1km najszybciej przebiegł Bartłomiej Kur z Łomaz, przed Arkadiuszem Kuzawskim z Piszczaca i Sebstianem Rozwadowskim ze Studzianki.


Po zawodach dla najmłodszych odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zawodników i zawodniczek z trzech pierwszych miejsc. Kolejną konkurencją sportową był marsz Nordic Walking na 5,28 km. Do startu w tej konkurencji stanęło ponad 50 wielbicieli biegów z kijkami. Najszybszy okazał się Paweł Jagieła z Białej Podlaskiej, który do mety dotarł w czasie 32 minuty i 34. Drugi był Piotr Wetoszka z Białej Podlaskiej z czasem 32:39. Na ostatnim miejscu podium uplasował się Mirosław Laskowski z Komarówki Podlaskiej, któremu marsz zajął 32:53. Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Jendruchniewicz z Międzyrzeca Podlaskiego (czas 36:51), druga Barbara Wójcik z Krzczonowa ( 37:22), zaś trzecia Agata Tuzimek z Kurowa (:37:53). Najszybszy z mieszkańców gminy Łomazy był Krzysztof Kowalewski ze Studzianki, zajmujący 17 miejsce (czas 37:33), który wyprzedzil drugiego Wiesława Wędę.


Po zmaganiach kijkarzy przyszedł czas na najbardziej wyczekiwaną i cieszącą się największym zainteresowaniem konkurencję – bieg główny „VII Tatarska Piątka” na dystansie 5,28 km. Wystartowało w nim 93 zawodników. Najwyższe miejsce na podium zdobył faworyt i zwycięzca z zeszłego roku – Marek Jaroszuk z Łomaz. Do mety dotarł w czasie 18 minut 14 sekund. Drugie miejsce przypadło Jackowi Chruścielowi z Międzyrzeca Podlaskiego z czasem 18:27. Trzecie miejsce zajął natomiast Jarosław Sałamacha z Warszawy, który dotarł do mety w 19:55. Wśród kobiet najlepsza była Katarzyna Pajdosz z Białej Podlaskiej (22:27), Agnieszka Ślebzak-Kołtuniak (22:59) a trzecia Aleksandra Mikucka z Janowa Podlaskiego (24:04). Najszybszym mieszkańcem gminy Łomazy został Marek Jaroszuk, drugi był Adrian Stanilewicz z Bielan (20:12) a trzeci Tomasz Krywczuk ze Studzianki (21:38). Wśród kobiet najszybszą mieszkanką gminy Łomazy została Justyna Bajkowska z Łomaz (25:20) przed Magdaleną Kociuk z Huszczy (29:52). Najszybszym mieszkańcem Studzianki był Tomasz Krywczuk przed Łukaszem Lewczukiem i Tomaszem Kowalewskim. Wszyscy startujący w biegach zawodnicy zostali na mecie nagrodzeni pamiątkowymi medalami.


Po zmaganiach biegowych odbył się VIII Tatarski Turniej Rodzinny. Cztery drużyny rywalizowały ze sobą w tatarskich konkurencjach: rzucie strzałą, biegu po strzały z kołczanem, strzelaniu z łuku i rzucie podkową. Wygrała rodzina Sołtysiaków, drugie miejsce przypadło rodzinie Szpurów, trzecie Borkusewiczom, a czwarte Jasińskim.


Impreza zakończyła się uroczystym wręczeniem pucharów oraz nagród z rąk Wójta Jerzego Czyżewskiego. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali także sękacze.


Tegoroczną imprezę wsparli: Biuro Podróży Mario Presto Mariusz Burdzyluk, Bank Spółdzielczy w Łomazach, GS Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Łomazach, Urząd Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego, Marian Serhej (Łomazy), Agnieszka i Marek Wilbik (Studzianka), Artur Romaniuk Akademia Taekwon-do Virtus, Dariusz Kukawski DARMIX (Studzianka), Mirosława Brodacka (Studzianka), Wolontariusze z Łomaz, Ortela Królewskiego, Połosek, Piszczaca, Białej Podlaskiej oraz Studzianki.


Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, patronat samorządowy Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, a patronat sportowy Klub Biegacza Biała Biega Bieg.


Impreza odbyła się za zgodą Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej, Urzędu Gminy Łomazy, Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Komendy Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej i Stacji Pogotowia Ratunkowego przy wsparciu OSP Studzianka.

Patronat Medialny objęli: Polskie Radio Lublin, tygodniki Echo Katolickie, Słowo Podlasia Tygodnik Podlasiak, Radio Biper, portal BP24 i kwartalnik Echo Studzianki.


Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz osobom, instytucjom i firmom, które pomogły w organizacji imprezy.

Galeria